Avrupa Komisyonu Girişimcilik Toplantısında Hollanda Gelderland Projesi tanıtıldı

Mayıs ayındaki toplantımızda Avrupa Komisyonu NAT komisyonun düzenlediği Sağlıklı Yaşam konusunda girişimcilik bölümü olarak çeşitli çalışmalar konuşuldu, tartışıldı,

Hollanda Gelderland yetkililerin 40 milyon EU olarak destek aldığı proje bütçesinin nerelere kullanıldığı konularında bilgi verildi.

Türkiye olarak ULUSAL BAKIM PROJESİ kapsamında İstanbul Marmara pilot ili ve bölgesi olarak 20 milyonluk  şehir ve 25-30 milyona yaklaşan bölgesel nüfusa yapılacak olan ve 82 milyonun sağlıklı , sağlık bakım, yaşam projesi olarak projemiz anlatıldı,

Gelderland ile karşılaştırıldığında devasa bir yapıl olarak ele alındı. Türkiye’nin böyle büyük bir proje üzerinde çalıştığını ilk defa öğrenildi.

Türkiye ile Hollanda arasında işbirliğinin yapılması gerektiğini ve Türkiye’nin devasa sağlıklı yaşam çalışması ve Türk ulusunun sağlık bakım entegre sisteminin kurulması  ile birlikte uluslararası olarak ciddi bir işbirliği konusunda iyi ve kalıcı örnek olacağı belirtildi. Ve Türkiye’de davet edildi. Bu konuda gerçekçi bir yapı konulacaksa Türkiye- Hollanda ortak girişimle Dünya’ya güzel bir örnek verileceği belirtildi.

Bu konuda her iki tarafında ılımlı, yapıcı olması uluslararası çalışma için önemli olduğu vurgulandı

Türkiye Kasım Toplantısında ortak çalışma için  konular tartışılacak ve nasıl yol izlenecek birlikte karar vereceğiz,

Büyük Sağlıklı Toplum Derneği Başkanlığı,

TEILEN