24 Kasım 1928 Öğretmenler gününüz Kutlu olsun Öğretmenim:İnsanları mutlu edeceğim diye onları birbirine boğazlatmak, insanlıktan uzak ve son derece üzülünecek bir sistemdir. İnsanları mutlu edecek tek yol, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddî ve manevî gereksinimlerini temine yarayan hareket ve enerjidir. Dünya barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ülkü yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır. 1931 (Atatürk’ün S.D.1I, s. 273)

Biz kimsenin düşmanı değiliz! Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız.

66 yıl önce eğitim ve eğitimin önemini herkezden önce kavrayan ve Türk Milletine çağdaş, modern yolda ilerlemeyi hedef olarak gösteren ve çağdaşlaşma ve ilerleme yolunda Latin harflere geçerek öğrenilmesi zor olan ve Osmanlı Dönemindeki %10 bile zor bulan okuma yazma 1928 den sonra 1 yılda %26 ya yükselen ve aydınlanma yolunda dünya rekoru kıran erzurum escort Türk Milletinin adım atmasını sağlayan ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 24 Kasım 1928 yılını öğretmenler günü olarak eğitime ne kadar önem verdiğini böylelikle tüm dünyaya göstermiştir.

Bu nedenle medeniyete, medeniyete ulaşmak için de önce eğitimciyi yetiştirmek sonrada onu genel kurmay maaşı ile aynı seviyeye getirmek zorundayız..

Bir ülkenin Öğretmenine verdiği değer,

İnsanlığı ile,

Ahlaklılığı ile

Bilimde, sanatta ve her türlü medeniyet yolunda attığı adımla,

ya dünyada 1. numaradır. yada 205. sıradadır.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun öğretmenim!!!

4 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür.

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

TEILEN