HASTA BAKICI VE HASTA BAKICISI EĞİTİCİSİ BAŞVURULARI ALINMAKTADIR. AR-GE PROJESİ KAPSAMINDA BAŞLIYOR

HASTA BAKICI VE EĞİTİCİ BAŞ VURUSU https://youtu.be/SNRi9yZBq9A

Değerli Vatandaşlarımız,

PROJE ULUSAL BAKIM PROJESİ KAPSAMINDA BAŞLATILAN 1. PARALEL PROJEDİR.

FORMLARI DUYURULAR SAYFASINDAN 1 ŞUBAT İTİBARİ İLE DOLDURUP BİZE GÖNDERMENİZ YETERLİ OLACAKTIR.

İLK BAŞLANGICI 2014 YILINDA BAYRAMPAŞA İLÇESİNDE BAŞLATILMIŞTIR. DEVAMIDIR.

ULUSAL BAKIM PROJESİNİN TÜM HAKLARI SAĞLIKLI TOPLUM DERNEĞİ VE YAŞLI HASTA VE HASTA BAKICILAR DERNEĞİNE AİT PROJEDİR .

PROJE, 2010 YILI PROJESİ OLUP MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE 2013 YILINDA PROTOKOL İMZALANARAK RESMİ YOLDAN YÜRÜTME ÇALIŞMALARINA DAHİL EDİLMİŞTİR.

2015 HAYAT BOYU EĞİTİM YÖNETMELİĞİ İLGİLİ MADDE GEREĞİ BİTİRİLMESİ ZORUNLU OLAN BİR PROJEDİR.

1219 SAYILI SAĞLIK MEVZUATINDA OLAN HASTA BAKICI MESLEK ELEMANINA DAYANDIRILARAK BAŞLATILMIŞTIR.MESLEK OLMAMIŞ UNUTULMUŞ VE HİZMETLİ KISMINDA TANIMLANMIŞ VE DERNEĞİMİZ TARAFINDAN 2010 YILI İTİBARİ İLE  MESLEK HAYSİYETİ KORUMA ALTINA ALINMIŞ VE MESLEK OLUŞTURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLATILMIŞ BİR ARA PERSONEL ÇALIŞMASIDIR.

TAKLİT VEYA SAHADA İSİM TAKLİDİ YAPILAN VE TÜRKİYE’DE KANUNLAŞMAMIŞ VE BİR TAKIM KİŞİ VE ŞİRKETLERİN KAÇAK YAPTIĞI BİR İŞTİR.

2010 yılından bu yana yoğun olarak çalıştığımız ve Türkiye’de ilk defa Derneğimiz projesi olan HASTA BAKICI VE HASTA BAKICI EĞİTİCİSİ çalışmaları başlamıştır.

ocak ve 24 Mart 2020 sonuna kadar 2020 kayıtları alınmaktadır.

Bu proje Milli eğitim bakanlığı ile imzalanan , 2013- 2015 yılları arasında çalışma alanı olan ve süre yetmediğinde projenin bitirilmesi için devam edilme kararı alınan ve proje başladığında da bir çok sıkıntılarla mücadele edilen projenin devamıdır.

Bu proje sadece sağlıklı toplum derneğine ait olan bir proje olup, bazı kişi, kurumların projeyi taklit ederek HASTA BAKICI varmış gibi hareket eden kişi ve kurumlarla alakası yoktur.

Bu proje Türkiye’de yapılamayan ve yabancıların elinde olan , hastanelerle ve daha bir çok kurumlarda hasta bakıcı diye çalışan kanunda 1219 sayılı sağlık mevzuatında sadece isim adı geçen ve tek madde ile adı konulan fakat hiçbir meslek geliştirme çalışması olmayan ve bu zamana kadar unutulmuş olan 1. temelde hemşirelik bakımı olan çalışmadır.

Bu proje ile HASTA BAKICI yetiştirilecek, eğitimli olacak ve sahada mesleğini yapabilecek konuma gelecek ve hasta bakıcılık meslek haysiyeti, korunarak daha kaliteli, disiplinli , ehil bir meslek oluşturulacak ara personel çalışmasıdır.

Kanunlaştırma süreçlerine giren ve MESLEKİ YETERLİLİK KURUMUNDAN yeterlilik alacak olan ve 2010 dan bu yana çalışmaları yürüttüğümüz projedir.

Bu proje kapsamında bir takım ticari şirketler veya kurumlar yapacağı bir proje değildir.

Bir takım taklit veya kopya çalışmaları yapanlar olabilir. HABER VERİLDİĞİ TAKTİRDE DURDURULACAK VE DAVA AÇILACAK VE SAVCILIKLARA ŞİKAYETTE BULUNULACAKTIR..

Ülkemizde resmileşmiş bir hasta bakıcı mesleği yoktur. İlk defa Sağlıklı Toplum Derneğimizin projelendirmesi ile 2013 de Milli eğitim bakanlığı ile hayata geçmiş ve bir çok engelleme sorunları ile karşılaşılmıştır. Bu yıl 2020 sonuna kadar  resmileştirme çalışmaları yapılacak olup resmiyete girene kadar ARGE kapsamında yürütülecektir.

Proje kapsamında işe yerleştirme yapılacak olup, takip ve kontrol yapısı da başlatılacaktır.

2020 sonunda sonra Tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.

Proje kapsamında sosyal güvenlik ve zorunlu hastalık ve yaşlılık sağlık bakım sigortası ile ilgili çalışmalar yapılacaktır. Konu ile ilgili çalışmalar 2016 da başlatılmıştır.

Tüm soru ve önerileriniz için bilgi@sagliklitoplum.org.tr  den bize ulaşabilirsiniz, sizlere kesinlikle geri dönüş yapılacaktır.

Saygılarımızla
Dernek Yönetim Kurulu Başkanlığı

 

 

TEILEN