TÜRKİYE’NİN PROFESYONEL, İYİ EĞİTİLMİŞ, YÜKSEK STANDARTLARDA, HASTA BAKICILARI GELİYOR. .( COVİD 19 ETKİSİ DEVAM EDİYOR, MESAFE, MASKE, TEMİZLİK)

video

 

ULUSLARARASI YÜKSEK STANDART’I DÜNYADA İLK AKREDİTİFİ UYGULAYACAK OLAN MESLEK ETİĞİ VE KURALLARI İLE DONANIMLI ..

 

 HASTA BAKICI MESLEK EĞİTİMİ, İŞ VE İSTİHDAMI

HASTA BAKICI EĞİTİMİ İÇİN MÜRACAATLAR E MAİL İLE ALINMAKTADIR. Duyurular sayfasına lütfen bakınız

Eğitim Öncesi, Uygun adaylara( algı tutum ve psikiyatri ve psikoloji testleri ) uygulanacaktır.

 

hasta bakıcı  ve hasta bakıcı eğitici için lütfen duyurular kısmından baş vuru yapınız,

formlar güncellenmektedir.

bilgi için bilgi@sagliklitoplum.org.tr  den başvuru için bilgi alabilirsiniz,

Değerli Dostlar

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Genel Müdür Doç. Dr. Kemal BİÇERLİ ile Sağlıklı Toplum Derneği Başkanı ve Kurucu Serpil KESKİN arasında Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan uluslararası standartlarda, akredite edilecek olan YAŞLI HASTA VE HASTA BAKICI(YAŞLI VE HASTA BAKICI ) yetiştirme eğitim projesi imzalanmış olup, Ekim 2013 tarihinde İstanbul Pilot il olarak hazırlıklara başlanılmıştır. Planlanan ilçe ve okullarda başlanılmak üzere hazırlıklara başlanılmış olup Ekim 2014, 30 Haziran 2015 eğitimler kayıtlar  ve kayıt için çalışmalar başlatılmıştır. Bu yıl ki eğitim pilot olacak olup; uluslar arası geçerlilik, akredite, uluslar arası meslek standarttı…vb. konulara uygun olacak ve net bir yapıyı ortaya koyacaktır. 2016-2017 Eğitim – Öğretim dönemi içinde 6 ilde daha çalışmalar başlatılacak olup 5 yıl içinde Türkiye’de yaygın hale getirilecektir.

Ön pilot eğitimler  1 Haziran 2015 de Bayrampaşa İlçesinde Tuna Mesleki ve Teknik Lisesinde Başlatılmış ve başarı ile seminer çalışması yapılmıştır.

26 Nisan 2015 de, hasta bakıcı uyum ve algı testleri yapılmıştır.

Eğitim ücretsiz olup, Lise sonrası, lisansız eğitimdir. Eğitim sonrası 3 basamaklı kurs belgesi, yeterlilik belgesi, uluslararası akredite, Mesleki Yeterlilik olmak kaydı ile çeşitli belgeler verilecek olup, tüm eğitim uluslararası standartlarda olup sürekli kontrol edilecektir.

5 yılda bir akredite belgeleri yenilenmek kaydı ile sınava tabi olacaktır. Amacımız yaşlı ve hasta bakıcı ihtiyacımızı en üst seviyede AB eğitim kriterlerine , çağdaş yapıya uygun, güvenilir bir hizmet olmasını sağlayarak , doktor- hemşire, hasta bakıcı ekip işbirliği ast üst hiyerarşik kurallara uygun bir çağdaş bakım hizmetini ülkemiz vatandaşlarına sunmaktır. Bu çalışma ile evde bakım hizmeti, kamu ve özel hastanelerde, huzur evlerinde, çocuk esirgeme kurumlarında, yaşlı bakım evlerinde ve tüm engelli, otizm …olmak kaydı işe tüm ihtiyaç duyulan her yerde ihtiyaca cevap verecektir.

Ocak 2020 tarihinde  itibaren başta Istanbul olmak üzere proje kapsamında adım adım pilot 6 ilde , Istanbul, Bursa, Ceylanpınar( ŞanlıUrfa),Izmir, Trabzon’da başlayacak olan ana pilot çalışmamız 2 yıl içinde tüm akrediteleri alacak ve dünya ile eş değer olacaktır.
3  milyon hasta bakıcı  olacak olup  ve  lise sonrası, ön lisan ve lisan düzeyinde yüksek okul ve üniversite mezunlarına da eğitici eğitimi, bakım koordinatörü ve sağlık bakım müfettişi olma imkanı getirilecektir. Hazırlanılmış olan Bakım sigortası ile tüm bu çalışmalar fonlanıp hayata geçecektir.

Bu büyük projeye sahip çıkan milli eğitim bakanlığı hayat boyu öğrenme eski genel müdürü Doç Dr. Kemal BİÇER’e, diğer tüm destekleyen projelerden daire başkanları, genel müdürlere, müsteşarlara , Bayrampaşa Belediyesine( 2013- 2014) sorumlu  yetkililere teşekkür ederiz,

Programdan sorumlu tüm şef ve tüm çalışanlarına şükranlarımızı milletimiz önünde sunmaktan büyük onur duyarız,

Halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz,
Sağlıklı Toplum Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı

COVİD 19 ( YEN, SARS VİRÜSÜ) DEN KORUNMA

”YAKIN TEMASI KESİN,  TATİLDE DEĞİLİZ, COVİD – 19  YENİ KORONAVİRÜS VE TÜM ENFEKSİYON YAPAN MİKROORGANİZMALARDAN KORUNMA YÖNTEMİ

YENİ CORONAVİRÜS SOLUNUM YOLU HASTALIĞIDIR.

HAPŞIRMA, ÖKSÜRME GİBİ SU DAMLACIKLARI YOLU İLE BULAŞIR,

AŞISI VEYA TEDAVİ ŞEKLİ HENÜZ YOKTUR.

İYİ ,SAĞLIK VE BAKIMLA ANCAK EVDE DİNLENEREK KENDİNİZİ KORUYABİLİRSİNİZ,

HASTALIK BELİRTİSİ, GÖĞÜS AĞRISI YOĞUN ÖKSÜRME BURUN AKINTISI, GRİBE BENZER EN UFAK BELİRTİDE HİÇ BEKLEMEDEN HEMEN EN YAKIN SAĞLIK KURULUŞUNA ACİLEN GİDİNİZ, TEDBİR ALINIZ,

SAĞLIKLI BESLENİNİZ,

 ELLERİNİZİ İYİCE  YIKAYINIZ

 DUŞ ALINIZ,

 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİNİZ,

 TUZ VE SİRKE İLE GARGARA YAPINIZ,

 BALIK YAĞI ALINIZ( ÇOCUKLAR VE YETİŞKİNLER)

 ALKOL, SİGARA ALMAYINIZ,

 BOL KAHVE VE ÇAY İÇMEYİNİZ,

 ÇOCUKLAR SÜT YETİŞKİNLER YOĞURT VE AYRAN YİYİNİZ,

 KİMSENİN OLMADIĞI AÇIK ALANLARDA YÜRÜYÜNÜZ,

 TELAŞ ETMEYİNİZ,

 İHTİYACINIZ KADAR GIDA ALINIZ MARKETLERİ İŞGAL ETMEYİNİZ,

 SAKİN VE SABIRLI OLUNUZ,

 BU VİRÜS SOĞUĞU SEVEN VİRÜS AMA YAYGIN VİRÜS, BİRBİRİNİZLE TEMAS DA OLMAYINIZ,

 SEBZE VE MEYVE ALINIZ,

 KARBONHİDRATLI VE YAĞLI GIDALARI FAZLA TÜKETMEYİNİZ,

 HASTA OLANLAR EVDEN ÇIKMAYINIZ EN YAKIN SAĞLIK MERKEZİNE GİDİNİZ,

 MASKELERİ SAĞLIKLI KİŞİLER TAKMAYINIZ SADECE EL DEZENFEKTANLARI İLE SIK SIK ELLERİNİZİ VE BULUNDUĞUNUZ YERLERİ TEMİZ TUTUNUZ,

 DÖNÜŞÜMLÜ VE AZ PERSONELLE ÇALIŞINIZ,

 BULUNDUĞUNUZ YERİ SIK SIK HAVALANDIRINIZ,

 SAĞLIKLI TOPLUM DERNEĞİ”

 

TEILEN